Psihologa ieteikumi: Kā sagatavot bērnu bērnudārza gaitām?

Lai bērns ātrāk iejustos bērnudārzā, mazāk slimotu un ietu uz bērnudārzu ar  labu  noskaņojumu,  pirmsskolas  iestādes apmeklējumam viņu ir jāgatavo jau iepriekš un pakāpeniski, tā kā šo procesu nav iespējams ātri paveikt dažu nedēļu laikā pirms bērnudārziņa gaitu uzsākšanas.

Atrašanās vienaudžu kolektīvā trenē un attīsta bērnos:
–  uzmanību pret apkārtējo pasauli;
– patstāvību;
– mijiedarbību ar citiem bērniem.

Pirms bērnudārza gaitu uzsākšanas bērns ir jāmāca komunicēt ne tikai ar savas ģimenes locekļiem, bet arī ar citiem bērniem un pieaugušajiem. Vecākiem noteikti ir jāpastāsta mazulim par bērnudārzu, tā režīmu un ar ko tur nodarbojas bērni. Pastaigājaties kopā ar bērnu blakus bērnudārza teritorijai, lai mazulis varētu pierast pie jaunas vides. Pats galvenais – dariet visu pakāpeniski. Tieši pakāpenība ir veiksmīgas bērna adaptācijas  panākumu ķīla.

Laikā, kad Jūs nolēmāt, ka ir pienācis laiks bērnam apmeklēt  bērnudārzu,  vispirms neuztraucieties paši, lai Jūsu  trauksme  nepārņem bērnu.  Nestāstiet bērnam  par  iespējamām  grūtībām, stāstiet viņam tikai labo.  Mierīgi  izstāstiet,  kāpēc  bērnudārza apmeklēšana  ir nepieciešama  bērnam. Cenšaties veidot bērnā lepnuma sajūtu saistībā ar to, ka viņš uzsāk pirmsskolnieka gaitas.

Divus trīs mēnešus pirms bērnudārza gaitu uzsākšanas Jums nepieciešams pielāgot bērna dienas režīmu tā, lai viņš viegli no rīta mostos. Ja Jūsu mazulis neguļ diendusu, tad  jāiemāca  viņu gulēt  mierīgi gultā.  Var  izstāstīt  viņam  par  klusām  spēlēm, apkārtēju priekšmetu uzmanīgu apskati un detaļu  iegaumēšanu,  pirkstiņspēlēm.

Centieties ēdināt bērnu vienā un tajā pašā laikā: ieturot miega un ēdināšanas  režīmu. Tāpat centieties radināt bērnu apmeklēt tualeti ne tad, kad viņš jau nevar ciest, bet gan iepriekš:  pirms  pastaigas,  pirms  iziešanas no mājas, pirms miega. Noteikti iemāciet bērnu lietot tualetes papīru, sekot higiēnai, mazgāt rokas izmantojot ziepes,  šņaukt degunu salvetē. Mazulis jāiemāca ēst ar karoti, nerotaļāties ar ēdienu, rūpīgi košļāt un ēdiena uzņemšanas laikā ievērot klusumu. Vakarā  lieciet  bērnu  gulēt  ne  vēlāk  kā  21.00            
Koriģējiet bērnu ēdināšanu tā, lai  bērns ēstu līdzīgus ēdienus gan mājās, gan pirmsskolas izglītības iestādē, tas samazinās varbūtību, ka bērns atteiksies no bērnudārza ēdiena.  Nedodiet bērnam uzkodas un saldumus starp ēdienreizēm.

Ieteikumi vecākiem bērnu sagatavošanai bērnudārzam:
1. Pievērsiet uzmanību mājas ēdināšanas un miega režīmam un pakāpeniski to pielīdziniet bērnudārza režīmam.
2. Pakāpeniski veidojiet  bērna saskarsmes prasmes ar vienaudžiem (pastaigājaties  blakus bērnudārza teritorijai, iesaistāt kopējās spēlēs ar vienaudžiem).

 1. Pakāpeniski radiniet mazuli  patstāvībai un pašapkalpošanai atbilstoši savam vecumam.
  4. Stāstiet bērnam par bērnudārzu, kāpēc turp dodas bērni un kāpēc Jūs vēlaties, lai bērns apmeklē bērnudārzu.
  5. Izstāstiet bērnam par bērnudārza režīmu: ko un kādā secībā viņš tur darīs. Jo detalizētāks būs Jūsu stāstījums un jo biežāk to atkārtosiet, jo mierīgāk un  pārliecinātāk jutīsies bērns bērnudārzā.
  6. Izdomājiet kopā ar bērnu atvadīšanās  rituālu, tā viņam būs vieglāk no Jums atvadīties.
 2. Bērna klātbūtnē izvairieties no kritiskiem aizrādījumiem pirmsskolas iestādei vai tās  darbiniekiem.
 3. Nekad nebaidietbērnu ar bērnudārzu.
  9. Apmēram nedēļu līdz  pirmajam bērnudārza apciemojumam nepieciešams nobrīdināt mazuli, lai viņš mierīgi gaidītu lielo  notikumu.

Paņēmieni, kas atvieglo rīta šķiršanos:
1. Iemācieties atvadīties no bērna ātri.

 1.  Ielieciet mazulim kabatā kādu mantiņu, kas atgādinās viņam par Jums.
 2. Nekad neaizejiet bērnam nemanot, ja gribat, lai viņš Jums uzticas.
  4. Skaidri dodiet bērnam saprast, ka, lai kādi niķi arī nebūtu, viņš vienalga dosies uz bērnudārzu.
  5. Nemēģiniet piekukuļot bērnu ar jaunu rotaļlietu, lai viņš tikai paliktu bērnudārzā.
  6. Izdomājiet jauku atvadu rituālu un stingri to ievērojat ( piemēram, vienmēr skūpstiet bērnu vaigā, bet pēc tam maigi paberzējieties ar deguntiņiem) .

                                                                                                                        Lai veicas!

 Te var atrast viedokļus par bērna adaptāciju pirmsskolā:

(latviešu valodā)

http://www.mammamuntetiem.lv/articles/10438/vai-vecaki-gatavi-bernudarzam/

http://www.maminuklubs.lv/pirmsskola/tas-ko-nezinajat-par-adaptaciju-darzina-252684/

https://www.bebe.lv/adaptacija/

(krievu valodā)

http://www.7ya.ru/article/Adaptaciya-k-detskom-sadu-Kak-pomoch-rebenku/

http://ogrudnichkah.ru/uhod-za-grudnichkom/adaptaciya-malysha-v-yaslyax.html

http://supercook.ru/mother-baby/mother-baby-125.html

 

 

Lai skaidrotu vecākiem būtiskākās pārmaiņas izglītības saturā un pieejā – no pirmsskolas līdz vidusskolai -, kā arī sagaidāmo vecāku iesaisti bērna mācībās un sadarbībā ar skolu,  Valsts izglītības satura centrs ir uzsācis informatīvo kampaņu “Es saprotu, tātad zinu – protu – gribu – varu!”. Informācija par to, kas mainīsies bērniem pirmsskolas pakāpē, pārskatāmā veidā pieejama Skola 2030  bukletā.

 

 

  Ar Uzvediba.lv sagatavoto atbalsta materiālu “Kā sarunāties ar bērnu par karu un citām supersarežģītām tēmām?” var iepazīties šeit.